Iratdarab Р 645/I/20 - Писмо Стевана Бешевића Живку Милићевићу

Azonosítási adatcsoport

Jelzet

Р 645/I/20

Cím

Писмо Стевана Бешевића Живку Милићевићу

Dátum(ok)

  • 1929-3-27 (Létezés)

Leírási szint

Iratdarab

Terjedelem, adathordozók

2 листа; 21х14 cm

Kontextusra vonatkozó adatcsoport

Iratképző neve

(1896-1975)

Életrajz

Рођен је у Kораћици 1896. у породици оца Николе Милићевића, кораћичког ћурчије, и мајке Ружице. Био је ученик основне школе у Kораћици од 1903-1907. Завршио је Трећу београдску гимназију. Септембра 1911. Живко је пошао у пети разред када је на конкурс омладинског листа послао под псеудонимом десетак песама. Са Трифуном Ђукићем (оцем Радивоја Лоле Ђукића) поделио је прву награду.
У Првом св. рату још нерегрутовани Живко припадао је Последњој одбрани. Повлачећи се из Србије прешао је Албанију и после кратког опоравка на Kрфу, са многим ђацима је пребачен у Француску, где је завршио осми разред и положио матуру. По повратку у земљу студирао је југословенску и упоредну књижевност у Београду. Године 1919. „Политика" је примила Живка Милићевића и он за врло кратко време прелази пут од коректора и сарадника до угледног и утицајног уредника – редактора. Живко је и становао у згради „Политике“ у Поенкаревој улици. Помогао је Стевану Јаковљевићу око писања ”Српске трилогије”, а био је позоришни критичар „Политике“ и песник под псеудонимом Тугомир Смртни. Тридесетих година прошлог века био покретач подлистка „Политика за децу“ који и данас излази. Такође је један од твораца наше савремене новинске приче између два рата. И данас се објављује „Прича Политике“. Тиме су били подстицани талентовани млади писци да се везују за лист. Писцима комунистима између два рата штампао је приче под псеудонимом (Милован Ђилас).

После II светског рата наставио је рад у "Политици", а био је и уредник Радио-Београда и суботичке издавачке куће „Минерва“. Писао је песме, позоришне хронике, путописе, романсирана сећања и књижевне критике („Друга времена“, 1953, приче из основне школе у Kораћици).

Iratképző neve

(1868-1942)

Életrajz

Стеван Бешевић био је судијски чиновник, адвокат, новинар, уредник сатиричног листа ”Врач погађач” и илустрованих дечјих новина ”Наш лист”, конструктор и градитељ летећих модела.

Син је Петра, трговца, и Милеве, рођ. Њиноверскович (њемачко-пољског порекла). Основну школу и неколико разреда гимназије завршио је у Сремској Митровици. Од 1888. до 1891. био је у Kотору у војсци, а 1895. запослио се у Сплиту као конципијент у адвокатској канцеларији Л. Бакотића те практикант на суду. Год. 1896. долази у Загреб где је уредник сатиричког листа ”Врач погађач”, а после је отворио фотографски атеље. Био је један од организатора Змајеве прославе у Загребу 1899, а као следбеник идеја С. Милетића одбио је владину понуду да уређује ”Народне новине”. Год. 1911. прешао је у Београд и био преводилац Пресбироа Министарства иностраних дела Србије. Одатле је наставио уређивати ”Врач погађач” у Новом Саду све до 1914, кад је лист забрањен. За Првог светског рата био је чиновник Пресбироа у Нишу (1915), а затим на Kрфу. Год. 1918. вратио се преко Солуна у Београд где је уређивао дечје новине ”Наш лист” (1921–1924), а затим био уредник ”Службених новина” до пензионисања 1935.
Прву пјесму ”Дивна си зоро…” објавио је у листу ”Фрушка гора” (1887, 6). Сатиричком, родољубивом, пригодном и дечијом поезијом (Змајевка; Три светла дана, Београду, Мојим кћерима о земљи Утопији), прозним, драмским и публицистичким радовима сарађивао је различитим књижевним гласилима тога доба.
Умро је у Београду 06. септембра 1942. године

A megőrzés története

A tartalomra és a szerkezetre vonatkozóadatcsoport

Tárgy és tartalom

Iratértékelés, selejtezés, tervezés

Чување је неограничено и не планира се излучивање.

Jövőbeni gyarapodás

Не очекују се допуне.

Leírási egység szerkezete

A hozzáférésre és használatra vonatkozó adatcsoport

Jogi helyzet

Грађа је доступна искључиво у читаоници Посебних фондова Народне библиотеке Србије.

Reprodukciós korlátozások

У складу са Правилником о коришћењу библиотечке грађе Народне библиотеке Србије.

Nyelv

  • szerb

Anyag írásrendszere

  • Cirill

Nyelv és írásrendszer megjegyzések

Fizikai jellemzők, technikai követelmények

Segédletek

Kapcsolódó anyagokra vonatkozó adatcsoport

Eredeti példányok léte és őrzőhelye

Másolatok léte és őrzőhelye

Kapcsolódó leírási egységek

Kapcsolódó leírások

Megjegyzések adatcsoport

Alternatív azonosító(k)

Kapcsolódási pontok

Téma kapcsolódási pontok

Hely kapcsolódási pontok

Név kapcsolódási pontok

Műfaji Kapcsolódási pontok

Leírási azonosító

Intézmény azonosítója

Felhasznált szabályok és/vagy előírások

Források

Лисни каталог НБС.

Gyarapodási adatcsoport

Kapcsolódó témák

Kapcsolódó személyek és szervezetek

Kapcsolódó műfajok

Kapcsolódó helyek