Подручје идентификације
Врста ентитета
Званични облик назива/имена
Упоредни облик(ци) назива/имена
- Stanojević, Čiča Ilija
Стандардизована форма(е) назива/имена према другим правилима.
Други облик(ци) назива/имена
Идентификатори за правна лица
Подручје описа
Датуми постојања
Историјат
Чича Илија Станојевић био је пионир српске и југословенске кинематофграфије. Један од најстаријих српких глумаца, први српски режисер, један од првих филмских глумаца у југословенским крајевима. Био је међу најпопуларнијим комичарима свог времена. Написао је комедију „Дорћолска посла“ (1909), а са Јанком Веселиновићем комедију с певањем „Потера“.
Снимио је и режирао 1911. године први домаћи српски филм "Живот и дела бесмртног вожда Карађорђа" (66 минута) у продукцији Светозара Боторића. Чича Илија је у том филму тумачио чак две улоге: турског пашу и Вујицу Вулићевића, убицу Карађорђа. Овај филм сматран је изгубљеним све док 2003. није пронађен у аустријским филмским архивама.
Чича Илија Станојевић је исте 1911. године снимио и кратки црно-бели играни неми филм под насловом ”Улрих Цељски и Владислав Хуњади” (13 минута). Продуцент је такође био Светозар Боторић. Сматра се првим или једним од првих играних филмова снимљених на подручју бивше Југославије. Радња је смештена у 15. век и приказује сукоб мађарског регента Ладислава (Владислава) Хуњадија са грофом Улрихом II од Цеља. Филм је снимљен пре целовечерњег "Живота и дела бесмртног вожда Kарађорђа" (премијера: 23.10.1911), али је приказан нешто касније (1.12.1911), због чега се обично не наводи као први српски играни филм.
Током лета исте 1911. године, Чича Илија Станојевић је у продукцији Светозара Боторића снимио и први српски документарно-играни филм са етнографском тематиком из живота балканских Рома, под насловом ”Циганска свадба или Бибија”. Овај филм је од Боторића откупила француска компанија ”Браћа Пате”, која га је колорисала, уврстила у свој каталог за 1913. и дистрибуирала по свету под насловом "En Serbie: Un maraige chez les Tziganes".
Једно време током 1913. године, Чича Илија Станојевић држао је кафану „Код два астала” у Јагодини.
Места
Београд, умро 8. августа 1930.
Правни статус
Функције, занимања и активности
Надлежности/извори овлаштења
Унутрашња структура/генеалогија
Општи контекст
Подручје веза/односа
Подручје приступних тачака.
Занимања
Подручје контроле
Идентификатор нормативног записа
Идентификатор установе
Правила и/или прописи употребљени
Статус
Ниво детаљности
Датуми креирања, измене или брисања
Језик(ци)
- Српски
Писмо(а)
- Ћирилица
Извори
https://sr.wikipedia.org/wiki/Чича_Илија_Станојевић
Borivoje S. Stojković: „Velikani srpskog pozorišta“, Beograd - Valjevo 1983, 365 strana. (članak „Ilija Stanojević“ str. 25-41.)
https://www.novifilmograf.com/producent-svetozar-botoric-i-njegovi-filmovi/