Identity area
Type of entity
Authorized form of name
Parallel form(s) of name
- Stanojević, Čiča Ilija
Standardized form(s) of name according to other rules
Other form(s) of name
Identifiers for corporate bodies
Description area
Dates of existence
History
Чича Илија Станојевић био је пионир српске и југословенске кинематофграфије. Један од најстаријих српких глумаца, први српски режисер, један од првих филмских глумаца у југословенским крајевима. Био је међу најпопуларнијим комичарима свог времена. Написао је комедију „Дорћолска посла“ (1909), а са Јанком Веселиновићем комедију с певањем „Потера“.
Снимио је и режирао 1911. године први домаћи српски филм "Живот и дела бесмртног вожда Карађорђа" (66 минута) у продукцији Светозара Боторића. Чича Илија је у том филму тумачио чак две улоге: турског пашу и Вујицу Вулићевића, убицу Карађорђа. Овај филм сматран је изгубљеним све док 2003. није пронађен у аустријским филмским архивама.
Чича Илија Станојевић је исте 1911. године снимио и кратки црно-бели играни неми филм под насловом ”Улрих Цељски и Владислав Хуњади” (13 минута). Продуцент је такође био Светозар Боторић. Сматра се првим или једним од првих играних филмова снимљених на подручју бивше Југославије. Радња је смештена у 15. век и приказује сукоб мађарског регента Ладислава (Владислава) Хуњадија са грофом Улрихом II од Цеља. Филм је снимљен пре целовечерњег "Живота и дела бесмртног вожда Kарађорђа" (премијера: 23.10.1911), али је приказан нешто касније (1.12.1911), због чега се обично не наводи као први српски играни филм.
Током лета исте 1911. године, Чича Илија Станојевић је у продукцији Светозара Боторића снимио и први српски документарно-играни филм са етнографском тематиком из живота балканских Рома, под насловом ”Циганска свадба или Бибија”. Овај филм је од Боторића откупила француска компанија ”Браћа Пате”, која га је колорисала, уврстила у свој каталог за 1913. и дистрибуирала по свету под насловом "En Serbie: Un maraige chez les Tziganes".
Једно време током 1913. године, Чича Илија Станојевић држао је кафану „Код два астала” у Јагодини.
Places
Београд, умро 8. августа 1930.
Legal status
Functions, occupations and activities
Mandates/sources of authority
Internal structures/genealogy
General context
Relationships area
Access points area
Occupations
Control area
Authority record identifier
Institution identifier
Rules and/or conventions used
Status
Level of detail
Dates of creation, revision and deletion
Language(s)
- Serbian
Script(s)
- Cyrillic
Sources
https://sr.wikipedia.org/wiki/Чича_Илија_Станојевић
Borivoje S. Stojković: „Velikani srpskog pozorišta“, Beograd - Valjevo 1983, 365 strana. (članak „Ilija Stanojević“ str. 25-41.)
https://www.novifilmograf.com/producent-svetozar-botoric-i-njegovi-filmovi/