Подручје идентификације
Сигнатура
Р 1320/16
Наслов
Прибелешке Боре Вукмировића за излагање о пол. стању и др. 1942 год.
Датум(и)
- 1962-02-21 (Стварање)
Ниво описа
Јединица
Обим и носач записа
7 листова; 30х21 cm
Подручје контекста
Назив/Име ствараоца архивске грађе
(1912-1943)
Биографија
Радник, један од организатора Народноослободилачке борбе на Косову и Метохији и народни херој Југославије. Његов отац Никола, пореклом из Црне Горе, био је учесник Илинданског устанка, 1903. године. После слома устанка био је у заточеништву у Турској, а касније је отишао у Бугарску, где се оженио и створио породицу која се1914. преселила у Пећ, где је Бора завршио основну школу и шест разреда гимназије. Као млади радник, постаје члан СКОЈ-а 1932, а члан Комунистичке партије Југославије (КПЈ) 1933. године. Због револуционарне активности више пута је био хапшен и прогањан од стране полиције. После Априлског рата и окупација Краљевине Југославије, 1941. године, радио је на сређивању партијских организација и организовању оружане борбе на Косову и Метохији. Најпре је био члан Војног комитета, формираног при Обласном комитету КПЈ, а после хапшења Миладина Поповића, преузео је функцију секретара Обласног комитета КПЈ за Косово и Метохију. По директиви Централног комитета КПЈ, успоставио је везе са албанским комунистима и помогао им у раду на организовању Комунистичке партије Албаније и Народноослободилачке борбе. Октобра 1941. године био је именован за политичког комесара Метохијског партизанског одреда, а октобра 1942. године за члана привременог Главног штаба партизанских одреда Косова и Метохије. Тада је покренуо, и до смрти уређивао, лист „Глас народа“, орган Окружног комитета КПЈ и Народноослободилачког покрета на Косову и Метохији. Априла 1943. године, заједно са Рамизом Садиком, боравио је у Ђаковици. Пошто је у то време Светозар Вукмановић Темпо, члан ЦК КПЈ и Врховног штаба НОВ и ПОЈ, дошао је у Призрен, Боро и Рамиз су му кренули у сусрет. На путу за Призрен, код села Ландовице упали су у заседу и у борби са италијанским фашистима и балистима рањени, ухваћени и стрељани у Призрену.
Назив/Име ствараоца архивске грађе
(1910-1985)
Биографија
Народни херој, секретар Обласног комитета КПЈ за Косово и Метохију током Другог светског рата. После рата обављао низ високих функција на покрајинском, републичком и савезном нивоу.
Историјат фонда
Подручје садржаја и структуре
Оквир и садржај
Вредновање, излучивање и рокови чувања
Чување је неограничено и не планира се излучивање.
Допуне
Не очекују се допуне.
Систем сређивања
Подручје услова приступа и коришћења
Услови приступа
Грађа је доступна искључиво у читаоници Посебних фондова Народне библиотеке Србије.
Услови умножавања
У складу са Правилником о коришћењу библиотечке грађе Народне библиотеке Србије.
Језик грађе
- Српски
Писмо грађе
- Латиница
Напомене о језику и писму
Физичке особине и технички захтеви
Информативна средства
Креирано информативно средство
Подручје сродне грађе
Постојање и локације оригинала
Постојање и локације копија
Сродне јединице описа
Подручје напомена
Напомена
Наслов дат према приложеној белешци коју је вероватно написао Павле Јовићевић. Ту је напоменуто и да се оригинал документа налази у аркиви ОК СКС за Космет, писан плавим мастилом, ћирилицом, бр. 384, фонд Б. В, 29. Рукопис је делимично прекуцан текст оригинала, а делимично фотокопија оригинала.