Identity area
Reference code
Р 699/II/1/74
Title
Писма Сергеја Смирнова Фјодору Алексејевичу Уварову
Date(s)
- 1936 - 1940 (Creation)
Level of description
File
Extent and medium
Досије обухвата 3 јединице.
Context area
Name of creator
(1877-1958)
Biographical history
Руски инжењер и архитекта, лични секретар кнегиње Јелене Романов Карађорђевић.Његова породица је уврштена у ред племства захваљујући деди Василију Ивановичу Смирнову и његовој храбрости у рату против Наполеона 1812. Отац Николај Васиљевич Смирнов (1851-1925) је био војни инжењер и архитекта који је служио као архитекта у санктпетербуршким војним образовним установама. С.Н. Смирнов је наставио рад свог оца и такође је постао инжењер и архитекта. Завршио је Прву кадетску школу у Санкт Петербургу 1893. и образовање наставио у Инжењеријком институту железнице. Као доказани инжењер брзо се пео се на лествици каријере: 1903. још увек је био титуларни саветник, а шест година касније, 1909. године, већ је био дворски саветник, када је био ангажован да као инжењер градитељ цркву Спаситеља на водама у Санкт Петербургу. После успешног завршетка изградње храма, Смирнов је позван од грчке краљице Олге да сагради два храма, у Солуну и Атини, у знак сећања на њеног преминулог супруга. Касније 1915. године, Велики кнез Константин Константинович Романов позвао је Смирнова да сагради капелу у знак сећања на сина Олега, који је умро на фронту. Млади архитекта постаје познат у дворским круговима, активно је укључен у друштвене активности. Од 1907. године почасни је члан Главног комитета за прикупљање донација у корист сиротишта „царица Марија“, а 1. јуна 1916. постаје директор сиротишта „Елизабет и Марија“ у Павловску. Уз активне инжењерске и друштвене активности такође се бавио научним, истраживачким и радовима из историје уметности. Током 1909/1910. године, студира и активно ради у Археолошком институту и постаје његов члан. Смирнов је познат и као предузетник који је градио фабрике стакла у Русији. Године 1904. оженио се Н.А. Масловском, ћерком државног саветника. Пре револуције су му се родили ћерка Елена 1905. и син Михаил 1911. године. Револуционарни догађаји у Русији имали су тежак утицај на судбину С.Н. Смирнова: морао је да прође месеце затвора у Перму и Москви, претње погубљењем, бригу за судбину породице, заглављен је током бекства у Таганрогу. Али након свих тешкоћа успео је да се са породицом пресели 1919. у Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца (СХС), где је био до 1945 када је био приморан да побегне од нових власти у Уругвај, где је умро од последица несрећног случаја под нејасним околностима.
Name of creator
(1866-1954)
Biographical history
Председник Општинског већа града Можајск, члан Државног савета за изборе, пореклом из старе племићке и велепоседничке породице. Син археолога грофа Алексеја Сергејевича Уварова и принцезе Прасковје Сергејевне Шчербатове. Дипломирао је 1899. на Универзитету у Москви на Факултету за историју и филологију. На имању у Можајску се бавио унапређењем пољопривреде, за шта је добио више награда. Од 1891. био је почасни судија у Можајску, а 1902-1912. председник општине. Године 1913. именован је и за члана Савета за локалну економију при Министарству унутрашњих послова. Учесник Првог светског рата до јуна 1916. када је отпуштен због болести. После Октобарске револуције, преселио се са својом породицом у Москву. Био је члан Главног савета Сверуског савеза власника земљишта. У Оружаним снагама Јужне Русије од 1919, затим члан управе Ингушетије. Евакуисан је између децембра 1919. и марта 1920. из Новоросијска. Кратко време 1920. године живио у Југославији,а затим у Француској.
Repository
Archival history
Content and structure area
Scope and content
О научном раду Смирнова; материјали о родослову Уварова, Шчербатових, Гудовича, Оболенских. (О научной работе Смирнова; материалы о родословной Уваровых, Щербатовых, Гудовичей, Оболенских).
Appraisal, destruction and scheduling
Чување је неограничено и не планира се излучивање.
Accruals
Не очекују се допуне.
System of arrangement
Conditions of access and use area
Conditions governing access
Грађа је доступна искључиво у читаоници Посебних фондова Народне библиотеке Србије.
Conditions governing reproduction
У складу са Правилником о коришћењу библиотечке грађе Народне библиотеке Србије.
Language of material
- Russian
Script of material
- Cyrillic