Каракушевић, Александар

Подручје идентификације

Врста ентитета

Особа

Званични облик назива/имена

Каракушевић, Александар

Упоредни облик(ци) назива/имена

  • Karakušević, Aleksandar

Стандардизована форма(е) назива/имена према другим правилима.

Други облик(ци) назива/имена

  • Александар Клас

Идентификатори за правна лица

Подручје описа

Датуми постојања

1927-2002

Историјат

Александар Каракушевић Клас рођен је 1927. Скопљу, умро је у Београду 2002. год.

Српски и југословенски карикатуриста, илустратор и графички дизајнер. Бавио се карикатуром, рекламном графиком, илустрацијом, опремом књига, плакатом и сликарством. Био је члан Удружења ликовних и примењених уметника Србије, од 1959.

У Скопљу је похађао Другу мушку гимназију а даље школовање наставио је у Државној реалки у Краљеву и Мушкој гимназији у Чачку (од 1940). Студирао је на Архитектонском факултету у Београду од 1948. године. Професионалну каријеру започео је 1950-те као најмалађи сарадник хумористичког часописа „Јеж“. Од 1958. постаје део прве осмочлане редакције „Илустроване политике“ a као уредник рубрике „Смех“ радио и након одласка у пензију. Објавио је преко 30 000 кариктура, а у Гинсисову књигу рекорда ушао је као најнаграђиванији карикатуриста на свету. Са својим радовима заступљен је у три светске енциклопедије карикатуре и плаката. Деветнаест пута био је члан међународних жирија на фестивалима хумора и сатире.

Објављивао је карикатуре и илустрације у познатим светским листовима и часописима: „Известија“, „Јумиури Шимбун“, „Крокодил“, „Њујорк Тајмс“, „Шпилки“, „Агањок“ идр.

Одржао је бројне самосталне изложбе у периоду од 1952. до 1990. међу којима су: изложба графика и карикатура у Випави (1952), изложба графика и карикатура у Сан Марину (1970), изложба катикатура у Толентину (1973), изложба карикатура у Кнок Хеисту (1976), ретроспективна изложба примењене графике у Београду (1985). Учествовао је на преко 300 колективних изложби у земљи и иностранству, одржаних у Скопљу, Загребу, Београду, Болоњи, Бордигери, Варшави, Сиднеју, Сијени, Отави, Токију, Фиренци, Хелсинкију, Цавтату, Пули идр.

Добитник је високих светских признања из области катикатуре и графике: пехар на фетивалу карикатуре у Бордигери (1963, 1965), премија Cezare Marcorelli у Бордигери (1971), прва награда на фестивалу ваздухопловне карикатуре у Земуну (1973), годишња наград УЛУПУДС-а (1973), гран при за амблем на фестивалу карикатуре у Кнок Хејсту (1974), Златно перо Београда за новинску илустрацију (1974), златна медаља на фестивалу спортске карикатуре у Анкони (1979), медаља на конкурсу карикатуре Јомиури Шимбун у Токију (1981), гран при на фестивалу Златни рог у Истанбулу (1984), и др.

Места

Правни статус

Функције, занимања и активности

Надлежности/извори овлаштења

Унутрашња структура/генеалогија

Општи контекст

Подручје веза/односа

Подручје приступних тачака.

Занимања

Подручје контроле

Идентификатор нормативног записа

Идентификатор установе

Правила и/или прописи употребљени

Статус

Нацрт

Ниво детаљности

Минимални

Датуми креирања, измене или брисања

12. 07. 2022.

Језик(ци)

  • Српски

Писмо(а)

  • Ћирилица

Извори

Напомене о одржавању

2207к030,
  • Међумеморија

  • Извези

  • EAC