Пашић, Никола

Подручје идентификације

Врста ентитета

Особа

Званични облик назива/имена

Пашић, Никола

Упоредни облик(ци) назива/имена

  • Pašić. Nikola

Стандардизована форма(е) назива/имена према другим правилима.

Други облик(ци) назива/имена

Идентификатори за правна лица

Подручје описа

Датуми постојања

1845-1926

Историјат

Рођен је 06. децембра 1845. године у Зајечару у трговачкој породици. Основну и средњу школу завршио је у Зајечару, да би 1866. године уписао Технички факултет Велике школе. Већ 1868. године као државни стипендиста упућен је на школовање на Политехничку школу у Цирих. У Швајцарској је ушао у интелектуални круг око Светозара Марковића где су били још и Пера Тодоровић, Пера Велимировић, Лазар Пачу, и др. и ту се упознао са идејама које ће касније постати основа Народне радиклане странке.
По повратку у земљу (1873) радио је као инжињер у Министарству грађевина.
Политичку каријеру почиње 1878. године избором за народног посланика. Већ 1881. године основана је Народна радиклана странка у којој Пашић заузима место председника Главног одбора. Међутим због Тимочке буне (1883) одлази у емиграцију у Бугарску из које ће се вратити тек по абдикацији краља Милана 1889. године. По повратку у земљу у којој је радикалана странка представљала најснажнију политичку партију добија место председника Народне скупштине и од тада ће са мањим прекидима обављати назначајније државне функције у земљи све до смрти. На место председника владе изабран је први пут 1891. године, али је влада распуштена већ следеће године. Са повратком краља Милана Обреновића у земљу 1896 године избија сукоб Пашића и двојице краљева који ће кулминирати са Ивандањским атентатом 1899. године. После овог догађаја Пашићев утицај значајно слаби док је сама Народна радикална странка била подељена што ће касније довести до одвајања групе која ће формирати Самосталну радиклану странку.
Никола Пашић ће се вратити на најаважније државне функције тек после Мајског преврата 1903. године и доласком династије Карађорђевић на власт. У влади Саве Грујића преузео је Министарство иностраних послова (1904/6), да би убрзо потом преузео и место председника Владе (1904/5). Са мањим прекидом у време Анексионе кризе Никола Пашиће ће водити Владу Краљевине Србије све до 1918 године.

Места

Правни статус

Функције, занимања и активности

Надлежности/извори овлаштења

Унутрашња структура/генеалогија

Општи контекст

Подручје веза/односа

Повезани ентитет

Пашић, Ђурђина (18??-19??)

Идентификатор повезане јединице

Категорија везе/односа

породица

Врста везе/односа

Пашић, Ђурђина је супружник од Пашић, Никола

Датуми везе/односа

Опис везе

Подручје приступних тачака.

Занимања

Подручје контроле

Идентификатор нормативног записа

Идентификатор установе

Правила и/или прописи употребљени

Статус

Нацрт

Ниво детаљности

Минимални

Датуми креирања, измене или брисања

23. 03. 2020.

Језик(ци)

  • Српски

Писмо(а)

  • Ћирилица

Извори

Напомене о одржавању

2003к030,
  • Међумеморија

  • Извези

  • EAC