Кириловић, Димитрије

Подручје идентификације

Врста ентитета

Особа

Званични облик назива/имена

Кириловић, Димитрије

Упоредни облик(ци) назива/имена

  • Kirilović, Dimitrije

Стандардизована форма(е) назива/имена према другим правилима.

Други облик(ци) назива/имена

Идентификатори за правна лица

Подручје описа

Датуми постојања

1894-1956

Историјат

Библиотекар и историчар. Основну школу (1900—1904) и Српску православну велику гимназију (1904—1912) завршио је у Новом Саду, а богословију у Сремским Kарловцима (1912—1916). Потом студира педагогију, српски и мађарски језик са књижевношћу у Будимпешти. Два семестра током 1918-19. слушао је предавања из истих предмета на загребачком Свеучилишту. Од 1919. студирао је на Универзитету у Прагу педагошке предмете и старословенску филологију. У то време био је члан Уједињене социјалистичке радничке партије (комуниста)у Kраљевини СХС, али је касније напустио ове идеје. Дипломирао је у Прагу 1920. а докторирао у Загребу 1924. године.

Почео је да ради 1920. као библиотекар новооснованог Филозофског факултета у Скопљу. Следеће године постављен је за суплента Скопске гимназије а 1922. је изабран за асистента Филозофског факултета, и наставља да води факултетску библиотеку. У Нови Сад се враћа 1926. године, краће време ради као помоћник секретара Матице српске, да би крајем исте године био постављен на место управника Државне архиве за Војводину.

По окупацији Бачке од стране мађарског агресора 1941. године нова власт га је уклонила са функције, те прелази у Београд, где је радио у Државној архиви, Министарству просвете и Универзитетској библиотеци.

Након ослобођења вратио се у Нови Сад и радио у Централној библиотеци Војводине, Kомисији за реституцију, а од 1948. био је виши библиотекар и научни сарадник у Библиотеци Матице српске.

Током каријере је обављао и друге дужности: као приватни доцент предавао је на Филозофском факултету у Београду историју васпитања (1933—1936), био је секретар Друштва за Народно позориште, секретар Историјског друштва у Новом Саду и уредник његовог Гласника, уредник Kултурно-привредног прегледа (1936—1940), кратко време 1936. в. д. начелника Просветног одељења Дунавске бановине, председник Друштва библиотекара Војводине (1949—1953), члан Kњижевног одељења Матице српске итд.

Написао је и објавио преко стотину научних радова из области културне и политичке историје српског народа (Гласник Историјског друштва, Српски књижевни гласник, Педагошки гласник, Нова Европа, Библиотекар, Летопис Матице српске, Зборник Матице српске за друштвене науке, Рад Матице српске, Педагошка стварност, Наша сцена, Политика, Дан, Југословенски дневник, Отаџбина итд.). Највише се бавио историјом школства у Војводини, његовим развојем и напредовањем од Велике сеобе под Чарнојевићем до савремених дана.

Приредио је каталог антикварних штампаних књига од 1494. до 1880. које поседује Библиотека Матице српске.

Места

Нови Бечеј, рођен 1894.
Нови Сад, умро 1956.

Правни статус

Функције, занимања и активности

Библиотекар и историчар.

Надлежности/извори овлаштења

Унутрашња структура/генеалогија

Општи контекст

Подручје веза/односа

Подручје приступних тачака.

Занимања

Библиотекар

Напомена

Радио је у Универзитетској библиотеци у Београду и Библиотеци Матице српске,
Историчар

Напомена

Највише се бавио историјом образовања на тлу Војводине.

Подручје контроле

Идентификатор нормативног записа

Идентификатор установе

Народна библиотека Србије

Правила и/или прописи употребљени

Статус

Нацрт

Ниво детаљности

Минимални

Датуми креирања, измене или брисања

02.04.2020.

Језик(ци)

  • Српски

Писмо(а)

  • Ћирилица

Извори

https://sr.wikipedia.org/sr-el/Димитрије_Кириловић

Напомене о одржавању

2004к184,
  • Међумеморија

  • Извези

  • EAC